KARİYER TERCİHİ

KARİYER TERCİHİ
Kariyer Nedir ?
http://www.kariyertercihi.com
"bireyin, başlangıç yaptığı, yaşamının üretken yıllarını kullanarak geliştirdiği ve genelde çalışma hayatının sonuna dek sürdürdüğü iş ya da pozisyon" olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde yetişkin personel ve nitelikli insan gücünü işletmede tutabilmek ciddi bir sorundur. Bugün nitelikli işgücü, ancak gelişmeye açık bir kariyer yönetimi ile işletmede tutulabilmektedir. Onun içindir ki, tüm profesyonel organizasyonlar ciddi bir şekilde çalışanı için kariyer programları ve uygulamaları düzenlemektedir.
Kariyer, seçilen bir iş yolunda ilerlemek ve bunun sonucunda daha fazla deney ve yetenek kazanmak, daha fazla sorumluluk üstlenmek, daha fazla saygınlık elde etmektir . Diğer yandan kariyer, kişinin çalışma hayatında, işe ilişkin tecrübeleri, aktivitesi ve hiyerarşik pozisyonunu gösteren bir bileşke anlamını da taşımaktadır. Bireyler bir pozisyonda, yararlı tecrübelerini biriktirirler, daha sonra yeteneklerini geliştirip daha üst bir pozisyona geçerler.
Kariyer kavramı 70’li yıllarda başlayarak farklı yönleri ile ele alınmış ve değerlendirilmiştir. Bunların sonucunda da literatüre kariyer hareketliliği (career mobility), kariyer durağanlığı (career stability), kariyer platosu ve kariyer dengeleri (career anchors) gibi olgular kazandırılmıştır. Kariyer sadece dikey bir ilerleme olarak düşünülmemelidir. Kişi aynı pozisyonda bilgi ve becerilerini arttırarak da kariyerini geliştirebilir. Ayrıca işle ilgili her türlü tecrübe bireye bir kariyer sağlar. Kariyer kavramı ile, başarı ve başarısızlık, hızlı veya yavaş ilerleme kastedilmez. Çünkü kariyer değerlendirmesinde var olan bir standart yoktur
Kariyer, günlük yaşamada genellikle sadece “bir iş” olarak algılanabilmektedir. Oysa kariyer sadece olanaklar, ilerleme ve başarılarla ilişkili bir iş veya istihdamı içermez. Bu tip tanımlamalar, kariyere yönelik sadece geleneksel yaklaşımları yansıtmaktadır. Daha az ve geleneksel diğer kariyer tanımlamaları da vardır. Örneğin Arthur vd.’ne göre kariyer, bireyin yaşamı boyunca ardışık iş deneyimleridir. Tanım, “ilerleme “ açısından incelendiğinde “iş” ve “zaman” gibi iki temel boyutu içermektedir.

Kariyer Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar
Faturalarınızı her ay zamanında ödüyorsunuz. Doktorunuza yılda en az bir kez görünüyorsunuz. Aile üyelerinizin doğum günlerini kutluyorsunuz. Peki neden hayatınızda önemli bir yeri olan kariyer yönetiminize de günlük rutin işlerinize ayırdığınız kadar vakit ayırmıyorsunuz?

 

Bir çok insan kendi kariyerleri söz konusu olunca inisiyatif sahibi olarak değil de konuya tepkisel olarak yaklaşmayı bir alışkanlık haline getiriyor. Kariyerimiz üzerince yeterince düşünmüyoruz. İşten çıkarılırsanız bunu bir talihsizlik olarak algılamanız kariyer başarınızı olumsuz yönde etkileyen bir yanlış anlamadan başka bir şey değildir. Çoğunlukla "Bu neden bana oldu?" diye sorarız. Bunun yerine "Bu oldu, şimdi ne yapmalı, yeni yolumu nasıl çizmeliyim?" demeliyiz oysa ki.

 

İşte size kariyer yönetimi hakkında insanların düştüğü  ortak yanılgılardan bazıları:

 

1) En kalifiye eleman iş teklifini kapar

Yanlış! Bir çok kez adaylar daha az özelliğe sahip olmasına karşın iş tekliflerini kolayca elde edebiliyorlar. Çünkü bu adaylar iş görüşmelerine çok iyi hazırlanarak kendilerini daha iyi pazarlıyorlar. Kalifiye olmak tek başına yeterli değildir. Öncelikle iş vereninizi aranılan iş için en iyi aday olduğunuza ikna etmelisiniz.

 

2) Bir iş bulur bulmaz, kariyerim üzerine çalışmak zorunda değilim

Yanlış! Şu anda bir iş sahibi olsanız dahi, yarın ne olacağını asla bilemezsiniz. Eğer bir kariyer yıkımı yaşamak istemiyorsanız kariyer yönetiminiz üzerinde sürekli olarak çalışmayı profesyonel yaşamınızın bir parçası haline getirmelisiniz. Örneğin kendi sektörünüzdeki profesyonel kişilerle düzenli olarak bağlantı halinde olmalısınız ve en önemlisi bunu günlük hayatınızın rutinlerine dahil ediyor olmanız.

3) Okuldan mezun olur olmaz profesyonel eğitim hayatım bitti

Yanlış! Mezun olduktan sonra bile profesyonel bilgilerinizi tazeleyip güncellemelisiniz. Bunun için seminerlere gidebilir, ticaretle ilgili yayınları düzenli olarak takip edebilir, sertifika programlarına katılabilirsiniz. Bu gibi aktiviteler sizin sürekli gelişmekte olan profesyonel gelişim sürecinizin bir parçası haline gelmelidir. Unutmayın profesyonel olmanın en önemli şartı kendi alanıyla ilgili bilgilerini  güncel tutmaktır.

4) İşverenler her zaman ödeyebildikleri en cömert ücreti öderler

Yanlış! İşverenler ücret araştırması yaptığınızı düşünürler ve sizinle çekişmeli bir ücret pazarlığı yapmaya hazırdırlar. Onlarla pazarlığa oturmadığınız takdirde, sizin hakkınızda hayal kırıklığına uğrayacak ve sizin gerçekten uygun bir aday olup olmadığınız hakkında şüpheye düşeceklerdir.

İşverenler genelde başlangıç olarak size düşük bir ücret sunarlar. Bu sizin tepkinizi ölçmek için bir deneme aracıdır, her zaman başlangıç teklifinden daha iyisine ulaşabilmek için bir fırsat vardır.

5) Eğer iyi bir pozisyona sahipsem  güvendeyim demektir

Yanlış! Şirketlerin birleşmesi, iş pazarının daralması ve dalgalı ekonomilerde artık kimsenin işi güvende değildir. Genel Müdür'ünüz bile bir gün işsiz kalabilir.

 

6) Özgeçmişim bir iş aramak için ihtiyacım olan yegane dokümandır

Yanlış! Özgeçmişiniz iş arayan bir kimsenin araç kitindeki ihtiyaç duyulan on araçtan yalnızca biridir. Günümüz market koşullarında kaliteli bir pozisyonda yer almak istiyorsanız, özgeçmişinize ilaveten, başarı hikayeleriniz, kendinizi iş piyasasında nasıl konumlandırdığınız , iyi referanslarınız , profesyonel bir biyografiniz ve hedef şirket listeniz araç kitinizde bulunması gereken önemli unsurlardan yalnızca bir kaçı.

7) İK danışmanım nasılsa bana bir iş bulacaktır, kendi başıma iş araştırmak zorunda değilim.

Yanlış! Danışmanlar iş arama sürecinde yardımcı birer araç olmalarına karşın,  günümüz iş pazarında yeni bir iş imkanı bulmanın en başarılı yolu güçlü bir iletişim ağına sahip olmaktan geçiyor. Yönetici araştırma firmalarını kullanmak gerçekten yararlı olacaktır,ancak bunu gücünüzü arttıracak bir araç olarak kullanırsanız. Unutmayın yeni bir işi bulacak güç sizin içinizde saklı! Danışman firmalar bu gücü ortaya çıkarmanıza sadece yardımcı olabilirler.

 

8) İşverenler kariyer çizgimi şekillendirmekle sorumludur.

Yanlış! Bu durum bizim dedelerimizin zamanında geçerliydi. Ancak şimdi herkes kendi hayatıyla ilgili kararlar almakta özgür. Kendi kariyerinizi başarılı bir şekilde yönetecek güce sahipsiniz. Eğer kendiniz için yararlı olacağını düşünüyorsanız profesyonel bir kariyer danışmanından yardım da isteyebilirsiniz.

9) Çevre Çalışması (Networking)  sadece girişimciler ve iş arayanlar içindir. Benim Çevre Çalışması yapmaya ihtiyacım yok.

Yanlış! Networking her zaman kariyer yönetiminde akıllıca bir çözümdür, profesyonel iş yaşamınız boyunca gerekli olan bir araçtır. Eğer ihtiyacınız yoksa bile, etrafınızdakilerin yardımına koşarak bile kendi networkünüzü kurabilirsiniz. Bunun karşılığını ileride fazlasıyla göreceksiniz. Bu kariyer yönetiminizin doğal bir parçasıdır.

 

10) Birçok iyi iş ilanları zaten internet siteleri ve gazeteler aracılığıyla duyuruluyor, bu kaynaklar benim için yeterli.

Yanlış! İş ilanlarının sadece küçük bir kısmı internet ve gazetelerde yer alıyor ve sizinle yarışan yüz binlerce aday var. Bu yüzden zamanınızı ve enerjinizi çevre çalışmasına ayırmanız daha akıllıca bir hedef olacaktır. Zira güçlü çevre ilişkileri sizi hedefinize daha kolay ulaştırır.

 

Şu anda kariyeriniz hakkındaki tüm yanlış düşüncelerinizin farkındasınız ve artık bu farkındalığınızı kullanarak kariyerinizde pozitif bir etki yaratabilirsiniz. İlk adım düşünce tarzınızı değiştirmek olacaktır ve sonrasında düşüncelerinizi davranışlarınızla uyumlu bir hale getirerek kariyerinizi  daha etkin şekilde yönetebilirsiniz.
 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !